topbild71

Årets brukshund

Är du medlem i Knivsta BK och tycker om att tävla? Skicka då in dina resultat när du tävlat via detta formulär. Då har du chans att tävla om titeln Årets Brukshund på KBK.

>> Läs mer om statuterna här.

Årets Brukshund redovisas en totalvinnare samt per gren. 

_______________________________________________________________________________________

2019

Årets brukshund

Plats:      Förare: Hund: Poäng:
1             Marie Dahlerus Blackneck´s B´Olivia 17
2             Lena Sundqvist Vindögats Tango 16
3             Sandra Jansson Jaktkulans Cell            8

 

Årets skyddshund    
   
Heidi Hammarling           Rapport´s Jaxon                      3             

 

Årets spårhund    
Marie Dahlerus                Blackneck´s B´Olivia  17        

 

Årets rapporthund    
Lena Sundqvist Vindögats Tango          16      

 

Årets sökhund
   
Åsa Nyberg  Furukollens Attac    3     

 


 2018

Lägre-elitklass topp 3

Plats Förare Hund Gren Resutat 1 Resultat 2 Poäng
1 Lena Sundqvist Ice Rapport  7  14
2 Lennart Rosén Everest   Spår  3  3  6
3 Annie Jurestam Athos   Spår  1  1  2

 
Årets brukshund per gren

Gren Förare Hund Poäng
Årets Rapporthund Lena Sundqvist Justlike Issei  14
Årets Spårhund Lennart Rosén Everest   6
Årets Sökhund Åsa Nyberg Furukollens Attac   2
Årets Skyddshund Åsa Nyberg Furukollens Attac 4

 


 2017

Lägre-elitklass 

Plats Förare Hund Gren Resutat 1 Resultat 2 Poäng
1 Marie Dahlerus Signe  Sök      
2            
3            

 


 2016

Lägre-elitklass 

Plats Förare Hund Gren Resutat 1 Resultat 2 Poäng
1 Lena Sundqvist Ice       16 
2 Anneli Arthursson Jalmar       11
3 Ulla Bergman Jolie       10

  


2015

Appellklass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Carina Papadaki Wall Tusan 289 Sök Uppfl 25/4 Bro-Håbo bK
2 Li Carlsson Viper 285.5 Sök Uppfl 14/5 Rosalgen BK
3 Lotta Christwall Urax 276 Spår Uppfl 29/8 Skutskär BK

  

Lägre klass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Malin Larsson Jeppe 544 Skydd Uppfl 26/4 Enköping BK
2 Henrik Ulfhielm Ville 523.75 Sök Uppfl 12/4 Väsby BK
3 Li Carlsson Viper 513.25 Sök Uppfl 24/10 Nynäshamn BK

 

Högre klass

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jarl Attan 598.5 Skydd Uppfl 10/10 Heby
2 Henrik Ulfhielm Ville 489.75 Sök Uppfl 10/10 Märsta Sigtuna
3 Sandra Jarl Attan 489 Sök Uppfl 12/4 Västerås

 

Elitklass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Zico 633.5 Sök Cert 31/10 Roslagen BK
2 Marita Berg Jara 604.25 Spår Cert 23/5 Skutskär BK
3 Sandra Jansson Zico 600.75 Sök Cert 2/5 Heby BHK

 


2014

Appellklass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Ronny Kalén Akbar 274.75 Spår Uppfl 5/10 Knivsta BK
2 Malin Larsson Jeppe 249 Spår Uppfl 7/9 Östhammar BK
3            

 

Lägre Klass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Marita Berg Jara 554.75 Spår Uppfl 4/5 Knivsta BK
2 Inge Sjöberg Viggo 542.25 Spår Uppfl 4/5 Knivsta BK
3 Ulla Bergman Jollie 524.50 Spår Uppfl 27/4 Enköping BK

  

Högre klass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Marita Berg Jara 565.75 Spår Uppfl 10/8 Knivsta BK
2 Ulla Bergman Jollie 538.25 Spår Uppfl 10/8 Knivsta BK
3  Annie Jurestam Loke  519.50  Spår Uppfl   10/8 Knivsta BK

  

Elitklass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Zico 609.5 Sök Cert 28/9 Bro Håbo
2 Sandra Jansson Zico 602.7 Sök Cert 26/4 Östhammar BK
3 Sandra Jansson Zico 601.7 Sök Cert 1/11 Roslagen BK

 


2013

Appellklass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sharon Emanuel Koe 307.5 Spår Uppfl 6/10 Knivsta BK
2 Marita Berg  Jara 300.5 Spår Uppfl 18/8 Enköping BK
3 Ulla Bergman Jollie 281.75 Spår Uppfl 7/9 Märsta-Sigtuna

  

Lägre klass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Linda Kullin Vera 569 Spår Uppfl 27/4 Enköping
2 Annie Jurestam Loke 517.5 Spår Uppfl 19/5 Häverö
3 Henrik Ulfhielm Ville 515.5 Spår Uppfl 7/9

 

Högre klass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Linda Kullin Vera 513.25 Spår Uppfl 1/9 Uppsala BK
2 Cecilia van der Meulen Boffie 434.75 Spår Gk 8/8 Svalövs BK
3            

 

Elitklass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Zico 613.5 Sök Cert 2/11 Roslagen BK
2 Sandra Jansson Zico 613 Sök Cert 19/5 Heby
3 Sandra Jansson Zico 605 Sök Cert 18/5 Skutskär

 


2012

Appellklass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Linda Kullin Vera 301 Spår Uppfl 30/6 Flens BK
2 Andreas Ljung Neo 359.5 Spår Uppfl 26/5 Tierp BK
3  Agneta Carlborg Scilla 231.5 Spår   Uppfl Östhammar BK 

   

Högre klass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Anneli Arthursson Jalmar 528.25 Rapport Uppfl 6/10 Sandviken BK
2 Sandra Jansson Zico 520.5 Sök Uppfl 21/4 Östhammar BK
3 Agneta Carlborg Malla 480.75 Spår Uppfl 1/5 Tierp BK

  

Elitklass 

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke 612 Sök SM kval 20/5 Roslagen
2 Sandra Jansson Nikke 601.5 Sök SM Guld 26/8 Axevalla SM
3 Kristina Karlsson Myran 583.75 Spår Cert 21/4 Uppsala BK

 


2011

Appellklass (Inskickade resultat totalt 3 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Marie Dahlerus Esta 288.25 Spår Uppfl 24/9 Olandstrakten
2 Brita-Maria Gustafsson Berg Chief 252 Spår Uppfl 9/10 Knivsta BK
3 Theresé Ledin Lara 224.25 Spår Uppfl 9/5 Bro Håbo BK

  

Lägre klass (Inskickade resultat totalt 2 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Zico 528.2 Sök Uppfl 17/4 Eskilstuna
2 Lena Sundqvist Apache 524.25 Spår Uppfl 16/4 Enköping
3            

 

Högre klass (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Lena Sundqvst Apache 557 Spår Uppfl 8/6 Knivsta BK
2 Sandra Fritzdorf Ninja 532.25 Sök Uppfl 8/5 Botkyrka
3 Agneta Carlborg Malla 487.5 Spår Gk 8/6 Knivsta BK

 

Elitklass (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke 618.3 Sök DM Guld 7/5 Edsbyn BK
2 Sandra Jansson Nikke 604.7 Sök SM Guld 20/8 Värnamo
3 Sandra Jansson Nikkeo 585.7 Sök Cert 14/5 Tierp BK

 


2010

Appellklass (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Fritzdorf Ninja 293.5 Spår Uppfl 8/5 Skultuna BK
2            
3            

 

Lägre Klass (Inskickade resultat totalt 3 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Fritzdorf Ninja 554.5 Spår Uppfl 8/8 Knivsta BK
2 Sandra Fritzdorf Ninja 551.5 Sök Uppfl 24/10 Botkyrka BK
3 Malin Karlsson Laser 508 Sök Uppfl 12/9 Tierp BK

  

Högre klass (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Malin Karlsson Laser 487.75 Spår Uppfl 7/8 Knivsta BK
2            
3            

  


2009

Appellklass (Inskickade resultat totalt 2 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Malin Karlsson Laser 250.5 Spår Uppfl 21/5 Roslagen BK
2 Lena Sundqvist Dacke 187.5 Sök   2/5 Eskilstuna BK
3            

  

Lägre klass (Inskickade resultat totalt 4 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Malin Karlsson Laser 534.5 Spår Uppfl 23/8 Uppsala BK
2 Lena Sundqvist Papaya 533 Spår Uppfl 23/8 Uppsala BK
3 Agneta Carlborg Malla 456 Spår   3/5 Tierp BK

 

Högre klass (Inskickade resultat totalt 4 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Ammi Aro Gossip 497.25 Spår Uppfl 8/8 Örebro BK
2 Jenny Köhler Quiri 495 Spår Uppfl Uppsala BK
3 Agneta Carlborg Malla 457.75 Spår Gk Fagersta BK

 

Elitklass (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Ronny Kalén Akbar 495.25 Spår Gk 5/7 Heby BK
2            
3            

 


2008

Appellklass (Inskickade resultat totalt 3 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Susanne Pettersson Indra 258 Spår Uppfl 2/11 Sthlm avd
2 Susanne Pettersson Svinto 254.5 Spår Uppfl 5/10 Skultuna BK
3  Lena Sundqvist  Papaya 240  Spår  Uppfl   5/10 Skultuna BK

 

Lägre Klass (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke 549.2 Spår Uppfl 2/11 Knivsta BK
2 Gunilla Fjäll Grönstedt Kipper 523.75 Spår Uppfl 19/4 Knivsta BK
3 Sandra Jarl Bosse 504.2 Sök Uppfl 3/8 V:a Medelpad BK

  

Högre klass (Inskickade resultat totalt 2 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke 526 Spår Uppfl 20/9 Fingspång BK
2 Ammi Aro Gossip 381 Spår Gk 27/4 Fagersta BK
3            

  

Elitklass (Inskickade resultat totalt 25 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Marie Dahlerus Yatzy 605 Spår Cert 16/8 Ljusdal BK
2 Britt-Marie Andersson Bonnie 604.5 Rapport Cert 13/9 Surahammar
3 Britt-Marie Andersson Bonnie 604 Rapport Cert 5/7 Lindesberg BK

 


2007

Appellklass (Inskickade resultat totalt 8 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke 295 Spår Uppfl 1/9 Skutskär BK
2 Eva Alexandersson Lira 283.5   Uppfl 8/7 Heby
3  Gunilla Fjäll Grönstedt Kipper 261.5 Spår Uppfl 21/10 Strängnäs BK

 

Lägre Klass (Inskickade resultat totalt 7 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Immer 570 Spår Uppfl 21/7 Knivsta BK
2 Sandra Jansson Nikke 538.5 Spår Uppfl 1/9 Norrköping BK
3 Jenny Köhler Quiri 453.5 Spår Uppfl Östhammar BK

  

Högre klass (Inskickade resultat totalt 2 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Britt-Marie Andersson Bonnie 543 Spår Uppfl 29/4 Tierp BK
2 Britt-Marie Andersson Bonnie 460.25 Spår Gk 20/8 Sthlm avd
3            

  

Elitklass (Inskickade resultat totalt 10 st)

Plats Förare Hund Poäng Gren Pris Datum/Plats
1 Britt-Marie Andersson Bonnie 600 Rapport Cert 11/6 Knivsta BK
2 Britt-Marie Andersson Bonnie 598.25 Rapport Cert 6/8 Botkyrka BK
3 Britt-Marie Andersson Bonnie 592.25 Rapport Cert 2-3/6 Norrköping BK