topbild23

Årets lydnadshund

Är du medlem i Knivsta BK och tycker om att tävla? Skicka då in dina resultat när du tävlat via detta formulär. Då har du chans att tävla om titeln Årets Lydnadshund på KBK.

>> Läs mer om statuterna här.

_______________________________________________________________________________________

 2019

Klass 1, 2 och 3

Plats:      Förare: Hund: Poäng:
    1           Sharon Emanuel Kelliegårdens Koe 16
    2           Elsa Brahm Sugarwinds Jewel 10
    3           Sandra Jansson Höghedens Ull 8

 


2018

 Klass I-III 

Plats Förare Hund Poäng
1 Sharon Emanuel Kelliegårdens Koe  20

 


2017 

 Klass I-III 

Plats Förare Hund Poäng
1 Sharon Emanuel Kelliegårdens Koe  

 


2016 (ändrade statuter, därav annan uppställning)

Klass 2-Elit 

Plats Förare Hund Poäng
1 Sharon Emanuel Kelliegårdens Koe 20
2 Annie Jurestam Loke 16
3 Hanna Pettersson Skidd 16

  


2015

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Karin Svensson Ozzy 198 1:a 31/7 Skutskär BK
2 Karin Svensson Ozzy 190 1:a 29/8 Skutskär BK
3 Lisa Lindberg Rosendal Aya 179 1:a 17/6 Sbk Sthlm avd

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 3 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Henrik Ulfhielm Ville 262 1:a 14/11 Nacka
2 Theresé Ledin Jett 251,5 2:a 26/12 Östhammar BK
3 Theresé Ledin Jett 231 2:a 2/6 Surahammar

 

Klass Elit (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sharon Emanuel Koe 305.5 1:a 24/10 Haninge
2 Sharon Emanuel Koe 302 1:a 10/5 Gävle
3 Sharon Emanuel Koe 299 1:a 8/3 Södra Gotland

 


2014

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 8 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sofia Aronsson Wick  192 1:a 9/2 Bro-Håbo BK
2 Carina Thellner Wilda  178 1:a 11/9 Uppsala BK
3 Saga Fondelius Zing-Zing  176 1:a 18/6 Häverö BK

 

Klass 2 (Inskickade resultat totalt 7 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sofia Aronsson Wick 192 1:a 16/3 Tyresö BK
2 Malin Larsson Jeppe 183 1:a 13/5 Heby BK
3 Linda Ernholm Djinn 178.5 1:a 6/6 Knivsta BK

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 2 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sofia Aronsson Wick 273.5 1:a 21/4 Knivsta BK
2 Inge Sjöberg Viggo 269 1:a 13/9 Tierp BK
3          

  

Klass Elit (Inskickade resultat totalt 6 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sharon Emanuel Koe 297 1:a 9/6 Solna Sundbyberg
2 Sharon Emanuel Koe 294 1:a 2/11 Knivsta BK
3 Sharon Emanuel Koe 292.5 1:a 21/4 Knivsta BK

 


2013

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Lina Kullin Vera 192.5 1:a 15/9 Heby BK
2 Ulla Bergman Jollie 191.5 1:a 14/6 Olandstrakten
3 Linda Kullin Vera 189 1:a 29/8 Vällingby BK

 

Klass 2 (Inskickade resultat totalt 2 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Theresé Ledin Jett 179.5 1:a 7/5 Solna Sundbyberg
2 Inge Sjöberg Viggo 168 1:a 3/11 Knivsta BK
3          

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 6 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sharon Emanuel Koe 291 1:a 17/8 Olandstraktens BK
2 Stina Wahlström Caos 284 1:a 17/2 Roslagens BK
3 Cecilia van der Meulen Boffie 281.5 1:a 3/11 Knivsta BK

  

Klass Elit (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Stina Wahlström Isa 265 1:a 1/4 Skutskärs BK
2          
3          

 


2012

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Anderas Ljung Neo 185.5 1:a 22/4 Knivsta BK
2 Theresé Ledin Jett 180 1:a 2/9 Knivsta BK
3 Agneta Carlborg Scilla 176 1:a 6/6 Norrtälje

 

Klass 2 (Inskickade resultat totalt 8 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Anderas Ljung Neo 182 1:a 27/6 Uppsala BK
2 Annie Jurestam Loke 181 1:a 20/6 Häverö BK
3 Agneta Carlborg Scilla 177 1:a 4/8 Adbv Stoxa

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 3 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Lena Sundqvist Apache 258 1:a 7/1 Tierp BK
2 Annie Jurestam Loke 253.5 2:a 26/12 Östhammar BK
3 Agneta Carlborg Vittra 223 3:e 22/4 Knivsta

  

Klass Elit (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke 268.5 1:a 7/1 Tierp BK
2          
3          

 


2011

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 7 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Zico 194.5 1:a 22/1 Roslagen BK
2 Lena Johansson Eda 185 1:a 10/6 Knivsta BK
3 Lena Sundqvist Apache 183.5 1:a 22/1 Roslagen BK

 

Klass 2 (Inskickade resultat totalt 8 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Ann Björkenius Cissi 182.5 1:a 10/6 Knivsta BK
2 Sandra Jansson Zico 180.5 1:a 13/2 Bro-Håbo BK
3 Lena Sundqvist Apache 174.5 1:a 13/2 Bro-Håbo BK

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 2 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Theresé Ledin Lara 222 3:e 27/5 Enköping
2 Theresé Ledin Lara 213.5 3:e 18/5 Solna Sundbyberg
3          

  

Klass Elit

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Elsa Buckard Kippan 284.5 1:a 12/2 Knivsta BK
2 Sandra Jansson Nikke 283.5 1:a 12/2 Roslagen BK
3          

 


2010

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sandra Fritzdorf Gyller 187.5 1:a 7/11 Knivsta BK
2          
3          

 

Klass 2 (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sandra Fritzdorf Ninja 196.5 1:a 13/2 Valbo BK
2 Sandra Fritzdorf Ninja 193.5 1:a 27/3 Tierp BK
3 Sandra Fritzdorf Ninja 183.5 1:a 27/2 SKutskärs BK

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 3 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Agneta Carlborg Malla 265 1:a 21/2 Östhammar
2 Ronny Kalén Akbar 262.5 1:a 21/2 Östhammar
3 Agneta Carlborg Malla 224 2:a 2/1 Tierp BK

   


2009

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 14 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Olle Andersson Yippee 192.5 1:a 22/2 Surahammar BK
2 Eva Alexandersson Lira 187.5 1:a 10/5 Knivsta BK
3 Maria Alm Flow 185.5 1:a 12/6 Östhammar

 

Klass 2 (Inskickade resultat totalt 5 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Theresé Ledin Lara 175 1:a 22/2 Östhammar
2 Ammi Aro Gossip 167 1:a 1/8 Örebro
3 Ylva Persson Roy 162.5 1a 19/4 Knivsta BK

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 6 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Ronny Kalén Akbar 285 1:a Sala BK
2 Elsa Buckard Kippan 260 1:a Väsby BK
3 Ronny Kalén Akbar 258.5 1:a Enköping BK

  

Klass Elit (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke  287.5 1:a 15/2 Bro-Håbo BK
2          
3          

 


2008

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 7 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Olle Andersson Yippee 188 1:a 9/7 Knivsta BK
2 Agneta Carlborg Malla 180.5 1:a 12/4 Knivsta BK
3 Lisbeth Lindquist Zascha 173.5 1:a 12/10 Uppsala BK

 

Klass 2 (Inskickade resultat totalt 7 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Ammi Aro Gossip 188 1:a 14/9 Tyresö BK
2 Hanna Pettersson Dino 185 1:a 12/4 Knivsta BK
3 Ammi Aro Gossip 180 1:a 3/10 Östhammar BK

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke 262 1:a 23/3 Enköping BK
2          
3          

  


2007

Klass 1 (Inskickade resultat totalt 13 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Malin Boström Cissi 188.5 1:a 9/6 Olofströms BK
2 Hanna Pettersson Dino 186.5 1:a 28/10 Bro-Håbo
3 Hanna Pettersson Dino 184 1:a 7/10 Knivsta BK

 

Klass 2 (Inskickade resultat totalt 6 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Nikke 190.5 1:a 6/10 Enköping BK
2 Birgitta Nyberg Mille 172 1:a 13/8 Vällingby BK
3 Birgitta Nyberg Jojje 167.5 1:a 27/7 Nedansiljans BK

  

Klass 3 (Inskickade resultat totalt 1 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Hanna Pettersson Dino 291 1:a 20/8 Väsby BK
2          
3          

  

Klass Elit (Inskickade resultat totalt 3 st)

Plats Förare Hund Poäng Pris Datum/Plats
1 Sandra Jansson Immer 303 1:a 1/4 Eskilstruna BK
2 Sandra Jansson Immer 292.5 1:a 18/2 Östhammars BK
3 Sandra Jansosn Immer 267.5 1:a 3/6 Bro-Håbo BK