topbild15

Välkommen till Knivsta BK

Knivsta Brukshundklubb är en ideell förening som verkar för ett gott hundägande genom kursverksamhet, träning och tävling med hund.

>> Läs mer

KBKlogga1liten3

Dagens datum

söndag
22
september

2019
Vecka 38

Vad händer på KBK?

Smådjurskliniken Knivsta

knivstavet2
Knivsta Brukshundklubb har ett sponsoravtal med Smådjurskliniken i Knivsta som ger alla medlemmar 15% rabatt på all veterinärvård för medlemmarnas hundar.
>> Läs mer

Gilla oss på Facebook

Senaste nytt

Resultat från agilitytävlingen

I lördags (24/8) höll klubben en agilitytävling för klass 2-ekipage. Stort tack till alla funktionärer som ställde upp och till alla tävlande som dök upp. Ni kämpade alla på riktigt bra!

5D979B84-77B2-48AB-96F4-EEE85AC4B469
Tack Tina Lennholm för alla bilderna!

XS: Agilityklass

46DE27C3-C8B5-4DA6-92A5-95E42F437EC9

1. Ebba Sjöberg Edlund med Uno (Ej stambokförd i SKK)

2. Sara Löfving med Maggan (Bichon Frisé)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

XS: Hoppklass

AB67B7B4-53DA-48AB-A15B-8BA30691D0FB

1. Gunilla Lindström med Vinci (Papillon)

2. Ebba Sjöberg Edlund med Rut (Ej stambokförd i SKK)

3. Ebba Sjöberg Edlund med Uno (Ej stambokförd i SKK)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

S: Agilityklass

E25DC7D6-A74C-4248-B1F5-FC1D7B450199

1. Jenny Ohlsson med Ivy (Shetland Sheepdog)

2. Kjerstin Arnesson med Waris (Pudel, dvärg)

3. Niki Heimklo med Zin (Shetland Sheepdog)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

S: Hoppklass 

54B6743F-DEA9-42AF-8A0B-48D514898CB6

1. Edvin Persson med Zot (Shetland Sheepdog)

2. Kjerstin Arnesson med Waris (Pudel, dvärg)

3. Mary Walsh med Tara (Tysk Spets)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

M: Agilityklass

7A05C481-9933-4EF0-8A6C-4DCAD115D662

1. Dionne Nordwall med Vega (Miniature American Shepherd) 

2. Malin Sjöblom med Greta (Pudel, mellan)

3. Leif Arnhamn med Calle (Ej stambokförd i SKK)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

M: Hoppklass

7618C97A-51B3-41C3-BC19-1F36E843CF70

1. Dionne Nordwall med Tingeling (Australian Kelpie)

2. Lena Johansson med Kiara (Shetland Sheepdog)

3. Mary Walsh med Casey (Tysk Spets)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

L: Agilityklass

8B84A670-A3C9-4093-9865-8191BF575F89

1. Carolina Falk med Astra (Border Collie)

2. Leena Tällberg med Fix (Border Collie)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

L: Hoppklass

10DB4BE8-3E93-4755-90BF-D0E41DED9EA9

1. Ia Edlund med Lycka (Border Collie)

2. Karin Östergren med Lissie (Australian Kelpie)

3. Yvonne Daniels med Rune (Mudi)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

XL: Agilityklass

11EEB2F2-D4F0-4E49-BBAD-A97012DE2103

1. Anna Eriksson med Charlie (Border Collie)

2. Sabine Broscheit med Coda (Australian Shepherd)

3. Vera Andersson med Lykke (Dalmatiner)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.

XL: Hoppklass

DC385986-98AB-45E2-84C9-20C188010591

1. Sara Helén med Zombie (Collie, långhårig)

2. Vera Andersson med Lykke (Dalmatiner)

3. Emelie Krondahl med Laa-Laa (Border Collie) HEMMAEKIPAGE!!

(4. Adina Bielk med Ada (Tysk Schäferhund)

För mer resultat och information se Agilitydata eller klicka här.